Actor

Radu Ghilaş

Detalii

Data şi locul naşterii: 27 Februarie 1971, Chişinău – Republica Moldova

Este absolventul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, clasa prof. Geta Angheluţă, Sergiu Tudose, Emil Coşeru -promoţia 1994.

2018 – absolvent al Universității de Arte „George Enescu” Iași, Facultatea de Teatru, secția Regie teatru.

Între 1987 şi 1990 este actor la Teatrul “Ion Creangă” din Chişinău, Republica Moldova, iar din 1994 este actor la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Activitate profesională
1987 – 1990 actor la Teatrul “Ion Creanga” în Chişinău - Republica Moldova 1994 – pînă în prezent actor la Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi 1994 – 2005 actor-colaborator la Radio Iasi şi TVR Iaşi 2000 – pînă în prezent colaborator al Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2002 – 2003 profesor de artă dramatică la Liceul “Costache Negruzzi” Iaşi 2004 – 2005 colaborator la Fundaţia Salvaţi Copiii 2004 - 2009 actor-colaborator la Centrul European de Creaţie Iaşi (Ateneul Tătărași) 2006 – 2009 preparator la Universitatea de Arte George Enescu Iaşi , Facultatea de Teatru, secţia actorie 2011 – 2015 colaborator al Fundatiei Cliniclowns România
Roluri jucate la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Mache Razachescu – „D’ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Emil Coşeru, 1993 Bazilici – „Anecdote provinciale” de Alexandr Vampilov, regia Ion Sapdaru, 1994 Peter – „Nu muriţi din întâmplare!” de Ion Băieşu, regia Ion Sapdaru, 1995 Al doilea tâlhar – „Timon din Atena” de William Shakespeare, regia Irina Popescu Boieru – 1995 Andres – „Woyzeck” de Georg Büchner, regia Ovidiu Lazăr, 1995 Moirron – „Cabala bigoţilor” de Mihail Bulgakov, regia Horea Popescu, 1996 Zeppo – „Picnic pe câmpul de luptă” de Fernando Arrabel, regia Irina Popescu Boieru, 1996 Artur – „Tango” de Slawomir Mrozeck, regia Ion Sapdaru, 1996 Tincuţa – „Cinel-cinel” de Vasile Alecsandri, regia Sorana Coroamă Stanca, 1996 Un invitat – „Chiriţa în provinţie” de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru, 1997 Holstomer – „Holstomer” după Lev Tolstoi, regia Ovidiu Lazăr, 1997 Catindatul – „D’ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Sorana Coroamă Stanca, 1997 Vaska Pepel, Alioşka – „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Cristian Hadji-Culea, 1997 Nepotul – „Eu când vreau să fluier, fluier” de Andreea Vălean, regia Irina Popescu Boieru, 1998 Discipolul rabinului – „Teibele şi demonul ei” de Isaac Bashevis Singer, regia Alexander Hausvater, 1998 Flaut – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Ion Sapdaru, 1998 Sir Robert Cecil, Adelantado – „Elisabeta I” de Paul Foster, regia Irina Popescu Boieru, 1999 Fredrik – „Pelicanul” după August Strindberg, regia Dan Vasile, 2000 Karandisev – „Fata fără zestre” de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia Nikolov Perveli Vili, 2000 Servitorul lui Tartuffe – „Tartuffe” de Molière, regia Petru Vutcărău, 2000 Xantos – Vulpea şi strugurii de Guillerme Figueiredo, regia Vitalie Bichir, 2001 Eugenio – „Mizerie şi nobleţe” de Eduardo Scarpetta, regia Irina Popescu Boieru, 2001 Biţu – „Circul Matteo” de Adrian Lustig, regia Dan Vasile, 2001 Adeptul lui Mishima, Kaneko, Al doilea bătrân – ”Nō Cinci poveşti de dragoste” de Yukio Mishima, regia Alexander Hausvater, 2002 Şvonder – „Inimă de câine” (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia Ion Sapdaru, 2003 Jacques fiul – „Jacques sau supunerea. Viitorul e în ouă” de Eugen Ionesco, regia Moshe Yassur, 2003 Hirin – „Despre efectul dăunător al nostalgiei” după A. P. Cehov, regia Ion Sapdaru, 2004 Pârcălabul Alexa – „Apus de soare” după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Eugen Todoran, 2004 Sirianul – „Salomeea” de Oscar Wilde, regia Alexander Hausvater, 2004 Cancelarul – „Ivona, principesa Burgundiei” de Witold Gombrowicz, regia Ovidiu Lazăr, 2004 Silvio – „Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, regia Nikolov Perveli Vili, 2005 Tonino – „Peţitoarele” după A. Tzagareli, regia Ion Sapdaru, 2006 Mihail Sebastian – „Steaua fără Mihail Sebastian” de Dumitru Crudu, regia Ion Sapdaru, 2006 Hanibal de la Luna – „Tectonica norilor” de Jose Rivera, regia Cezar Ghioca, 2007 Albert – „Audiţia” de Alexandr Galin, regia Claudiu Goga, 2007 Pianistul – Orchestra de Jean Anouilh, regia Irina Popescu Boieru, 2008 Sandu - „Made in €st” de Constantin Cheianu, regia Claudiu Goga, 2009 Spizzi – „Uriașii munților” de Luigi Pirandello, regia Silviu Purcărete, 2009 Henric - „Uciderea lui Gonzago” de Nedialko Iordanov, regia Andro Enukidze, 2009 Corul Aheilor - „Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii” de Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 2010 Prinţul Henric - „Falstaff Show” (cu scene din Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare şi improvizaţii actoriceşti), regia Ion Sapdaru, 2010 Soţul, Orbul - „Dawn-Way” (Oameni slabi de înger. Ghid de folosire) de Oleg Bogaev, regia Radu Afrim – 2011 Basque - „Mizantropul” de Molière, regia Gábor Tompa, 2011 Tuzenbah Nikolai Lvovici - „Trei surori” de A. P. Cehov, regia Cristian Hadji-Culea, 2012 Protipendada - „Iaşii în carnaval” de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija, 2012 Guy Montag - „Focul (451° Fahrenheit)” de Ray Bradbury, regia Irina Popescu Boieru, 2012 Nuntaş, cor - „Pălăria florentină” de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2013 Emanuel Swedenborg - „Domnul Swedenborg” vrea să viseze, scenariul dramatic şi regia Mihai Măniuţiu, 2013 Ganja - „Cum am devenit stupid” (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru, 2014 Lazarus/Bootsie/Domnul Revercomb - „Arborele nopţii” de Truman Capote, regia Irina Popescu-Boieru, 2014 Autorul - „Metamorfoza” de Franz Kafka, regia Ion Sapdaru, 2015 Al şaselea cetăţean, Al doilea ziarist - „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, 2015 Iafet, actor - „Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări”, după Variaţiunile Goldberg de George Tabori, regia Mihai Măniuţiu, 2016 Avocatul - „Invitație la eșafod” după Vladimir Nabokov, regia, traducerea, dramatizarea și coloana sonoră Ion Sapdaru, 2017 Toma - „Moartea unui artist” de Horia Lovinescu, regia Irina Popescu Boieru, 2017 Asistent de regie la spectacolul „Cafeneaua” de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, 2016 Vlad - „Teatru de război” de Florin Lăzărescu, Lucian Dan Teodorovici, Cristian Hadji-Culea, regia Cristian Hadji-Culea, 2018 Mike - „Memoria apei” de Shelagh Stephenson, regia Irina Popescu Boieru, 2018 „Sfatul Țării”, scenariu de Mariana Onceanu și Cristian Hadji-Culea, regia Petru Hadârcă și Cristian Hadji-Culea, 2018 Aaron - „Titus Andronicus” de William Shakespeare, regia Charles Muller, 2019 Paul - „Dispariții” de Elise Wilk, spectacol-lectură, regia Irina Popescu-Boieru, 2019 „2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul - Irina Popescu Boieru, 2020 George - „Ceva cu tăiței” de Marilena Dumitrescu, regia Irina Popescu-Boieru, 2021 Dan, Vecin - „Frici” (spectacol-lectură), un text de Ana Sorina Corneanu, regia: Irina Popescu-Boieru, 2022 Principele Colonna, Asasin - „Antonin Artaud. Familia Cenci”, regia: Silviu Purcărete, 2022 Cosme McMoon - „În plină glorie” de Peter Quilter, regia Irina Popescu-Boieru, 2022 „O tragedie veninoasă” după „Women beware women” de Thomas Middleton, regia: Silviu Purcărete, 2024 (rol și asistent regie)
Activitate cinematografică şi televiziune
1986 Ruta, regia Dumitru Fusu, film artistic, rol principal 1987 Se caută o stea, regia Emil Loteanu,emisiune Tv, prezentator TV 1992 Trădarea regia : M. Sotchi şi V. Brescanu , film artistic,rol secundar 2005 Rol principal în Filmul documentar pentru emisiunea Între soft şi moft 2008 Europolis regia Cornel Gheorghita , film artistic, rol secundar 2010 Iubire și onoare, telenovela- MediaPro, rol episodic 2012 Las Fierbinți, serial Tv-Media-Pro, rol episodic 2015 Herman regia Victoria Baltag, rol secundar 2015 În pronunțare regia Mihaela Popescu, rol secundar 2015 Afacerea est regia Igor Cobileanski, rol secundar 2019 Bani negri, regia Daniel Sandu, rol episodic
Spectacole regizate
1998 „Jurnalul lui Adam si al Evei” după Marc Twain la Centrul Cultural Francez Iasi 2009 „In container” de Constantin Cheeanu la Ateneul Tatarasi Iaşi 2010 „Inima de boxer” de Lutz Hubner la Ateneul Tatarasi Iasi 2012 „Ceck-In” de Dumitru Crudu la Ateneul Tatarasi Iaşi 2013 „Creeps” de Lutz Hubner la Centrul Cultural German Iasi 2014 „Păcală şi Tândală” scenariu propriu la Teatrul „Tudor Vianu” Giurgiu 2014 „Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov la Ateneul Tatarasi Iaşi 2015 „Dureri fantomă” de Vasili Sigarev la Teatrul „V.I.Popa” Bârlad 2015 „Şcoala lui Habarnam” după Nicolai Nosov la Teatrul „Guguţă” Chişinău 2016 „Fata fără zestre” de N. Ostrovski la Ateneul Tatarasi Iaşi 2016 „Hainele noi ale împăratului” după Hans Christian Andersen la Teatrul „Guguţă” Chişinău, Republica Moldova 2017 „Granița” de Constantin Cheianu la Teatrul „Kulisha” Kherson, Ucraina 2018 „Piele și cer” de Dimitré Dinev la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași 2019 „Ea și numai ea”de Andrei Ivanon la Teatrul „Sică Alexandrescu” Brașov 2019 „În ciuda sufletelor noastre” de Dimitré Dinev la Teatrul Național Dramatic de Muzică și Comedie „Mikhail Shchepkin” Sumy, Ucraina 2019 „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vișniec la Teatrul Ucrainean Regional Muzical Dramatic Olga Kobylianska Cernăuți, Ucraina 2020 „Când fericirea se află în trecut” de Furio Bordon la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași 2020 „Prenumele” de Matthieu Delaporte și Alexandre de la Patellière la Teatrul Muzical Dramatic de Comedie Nikolaev, Ucraina 2020 „Sindromul Quijote” de Carmen Dominte la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași 2020 „Fantomele iubirii” de Vasilii Sigarev la Teatrul „B. P. Hașdeu” Cahul, Republica Moldova 2020 „Insultați. Belarus(ia)” de Andrei Kureichik la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași 2022 „Lecție de jurnalism fără ipocrizie” de Matei Vișniec, spectacol-lectură, la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași 2022 #mickiewiczeminescu, o coproducție bilingvă Teatrul „Stefan Żeromski” din Kielce (Polonia) și Teatrul Național Iași 2023 „Țestoasa lui Darwin” de Juan Mayorga
Premii
1994 - Premiul de interpretare masculină la Festivalul Studenţesc de Teatru „Quo Vadis” 2004 - Medalia „Meritul cultural” oferită de Preşedintele României, Ion Iliescu, pentru întreaga activitate 2017 - „Cerere în căsătorie”, Premiul pentru transpunerea unui text clasic într-o manieră modernă la Festivalul Internațional de Teatru „Melpomena Travi” Kherson, Ucraina și Premiul pentru cea mai bună regie la Festivalul Internațional de Teatru de Cameră „Andriyivsky Fest” Kiev, Ucraina
Colaborări
Ateneul Tătăraşi, Iaşi: Asistentul 3 în „Morţi şi vii” de Ştefan Caraman, regia: Ion Sapdaru Poetul în „Ultima spendoare a chinezăriei pure” de Witold Gombrowicz, regia: Benoit VitseÎn 1998 regizează la Centrul Cultural Francez spectacolul “Jurnalul lui Adam şi al Evei” după Mark Twain.Din 1994 până în 2005 este actor-colaborator la Radio Iaşi şi TVR Iaşi. Din 2000 este colaborator al Centrului de Mediere şi Securitate Comunitară.Între 2002 şi 2003 este profesor de artă dramatică la Colegiul “Costache Negruzzi” Iaşi.În perioada 2004 - 2005 este colaborator al Fundaţiei „Salvaţi Copiii”.Din 2006 este preparator la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, secţia Teatru
Cursuri şi seminarii
2000 – „Actorul şi munca sa” – workshop organizat de UNITER (trainer: David Esrig) 2003 – „Abuzul asupra copilului – metode de combatere şi prevenire” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2003 – “Tehnici de consiliere prin dramaterapie” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2003 – “Evaluarea şi terapia de cuplu” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2003 – “Metode şi tehnici de abordare a agresorului” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2004 – “Managementul schimbării” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară 2005 – „Teatrul Forum” – seminar organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
Limbi străine
Rusă – foarte bine, Engleză – nivel mediu
Date fizice
1,80 m, 75 kg, ochi albaştri.
Hobby
Călătoriile, lectura, înotul.